ČLÁNKY

16. Konec potápění na veselském štěrkovišti?

První dojmyPotápěčská příhodaNoční potápěníVeselský štěrkZážitky z dovolenéPotápění ve ZlíněPoprvé v neoprenu
Na ostrožském štěrkuV ŘeckuNa RumchalpěJak vyjebat se zákazníkemNa seneckých jezerechNa Vranovské přehraděVýprava za sumcem
Ledové opojeníKonec potápění na veselském štěrkovišti...?Když něco zazlobíPříroda

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Kniha návštěv
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30.03.07

Jak lze snadno postřehnout, mé návštěvy na veselském štěrkovišti postupně řídnou. Loni jsem se tam byl potápět jen jedenkrát. Viditelnost je rok od roku horší. V sezónu je zde absolutně přeplněno a i když není zrovna hezky, je zde tolik rybářů, že má člověk docela strach přiblížit se ke břehu. Ať už riziko zásahem olůvka, nebo zamotání se do vlasce což se mi povedlo na posledním nočním sólo ponoru. Prostě štěrk už není tím krásným štěrkovým jezerem co býval.

1.Konec1

Poslední dobou se objevovaly zvěsti, že štěrkoviště někdo skupuje. Moc jsem tomu nevěřil, protože je to vodní plocha. Jenže jak se zdá, tak v katastru to není jako vodní plocha, ale stále jako pozemky. Dříve to byly polnosti, které za vlády KSČ byly vyvlastněny bolševickými okupanty a rozjela se zde těžba štěrku. Bohužel ale nikomu za jeho pozemek nebylo zaplaceno. Po ukončení těžby se nikomu jaksi nechtělo vrtat do plánů a map a tak jezero je stále vedeno jako pevná půda pod nohama.

2.Konec2

Pak se zde objevil někdo, kdo má dostatek peněz a myšlenku. Hektary vody, které "patřily" městu skoupil za hodnotu metru čtverečního polnosti. Jaké jsou však plány nového majitele ?

3.Konec3

Začátkem roku se u nejobléhanějšího území koupači začal objevovat materiál. Říkal jsem si, že to bude na zrenovování prostoru, jenž je využíván jako parkoviště a panely na prodloužení stávající panelové cesty.

4.Konec4

Panelů však mnohonásobně přibylo. Nepostřehnul jsem žádné zlepšení ba naopak. Z cesty se takřka nedá sjet. Všude jsou jámy, rozježděné bláto. K výběžku se už nedá dojet, neboť na cestě je pohozeno zcela záměrně několik panelů, které cestu zatarasily. Na jednu stranu je to však dobře, neboť na výběžek byli lidé zvyklí jezdit auty a protože pod panely každou zimu dochází k erozi půdy a následnému sesuvu, je jenom dobře že do vody nikdo nespadne a neznečistí ji víc než je. Protože jde v podstatě o spodní vodu, jsou rizika znečištění mnohem vyšší než u klasického rybníka.

5.Konec5

Je jasné, že všechny práce jsou ještě v počátcích, ale co se bude dít dál ? Bude to lepší, nebo horší ? Od jednoho rybáře mám jen kusé informace. Údajně se z toho chystá soukromý rybářský revír. Zelení chtějí, aby ze staré části vznikl jakýsi rezervoár, kde by byl zamezen přístup jak koupačům, tak rybářům. Prosadí se tato myšlenka ? Z vlastní zkušenosti vím, že ve staré části je vždy horší viditelnost. Maximální hloubka většinou ani nepřesáhne čtyři metry. Je však v této části mnohem více vodních rostlin než kde jinde.Štěrkoviště docela dobře znám a jako rybník ve všech směrech nemůže být úspěšný. Zhruba 70 % dna je pouze sediment bez jakýchkoliv rostlin. Poslední tři roky je asi jeden až tři metry nade dnem neproniknutelná mlha ve které je viditelnost zhruba na nataženou paži. I kdyby se zde rostliny uchytily, mají dva problémy. Jeden je nedostatek denního světla a druhý hladové ryby. 15 - 20% dna pokrývají slávičky (slávka mnohotvará). Tedy jsou všude, kde ještě na dně zbyl nevytěžený štěrk.Zbytek je území, na kterém je umožněno rostlinám růst. Ovšem ne na dlouho. Než léto vůbec skončí, jsou spaseny hladovými rybami, které bojují o přežití.

6.Konec6

Nemám mnoho výhrad k rybářům, ale jedna mne velice vadí (slušně řečeno). Jejich terénní úpravy pobřeží. Důvod je jediný. Dostat se co nejblíže k vodě a mít bezproblémovou možnost vytáhnout ulovenou rybu na břeh. Mnohdy však slepě a zcela bezhlavě vykácí keře a stromy, které svými větvemi sahají až pod hladinu. Vůbec si však přitom neuvědomují, že právě ničí někomu domov, skrýš, útočiště. Kam zmizel sumec o délce 2300 mm ptám se ? Někdo méně chytrý mu totiž pokácel keř a sumec se musel vystěhovat. Člověk by to přešel, kdyby na štěrkovišti bylo dostatek takových míst. Útočišť kam se ryba může schovat před lidmi, svými nepřáteli. Mnoho šancí jim tedy nedáváte páni rybáři :-(Kdyby rybáři viděli to co vidí pod vodou potápěč, možná by se chovali úplně jinak. Chystám se kontaktovat nového majitele a zjistit jeho záměry a kterým směrem se budou věci ubírat. Bude snad z lokality hnusný špinavý zelený rybník ?

Loučím se s touto lokalitou a věřím že i nadále bude možnost se zde zapotápět. Navštívit strom a jeho obyvatele štiky a candáty, beton a pozdravit okouny. Snad to ještě někdy vyjde (J).